Byłeś kiedyś głodny i nie miałeś za co kupić jedzenia? Ze wstydem prosiłeś kogoś o pożyczkę, żeby mieć za co żyć? Spójrz na życie oczami najuboższych i podziel się posiłkiem. Twoja wpłata to „chleb powszedni” dla potrzebujących.
Wpłać swój dar na konto zbiórki publicznej:
Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
54 1240 1994 1111 0010 3162 7042
z dopiskiem "Pomoc żywnościowa"
Zachęcamy do skorzystania z szybkiego przelewu on-line.
Problem niedożywienia w Polsce
W Polsce niestety zwiększa się liczba osób żyjących poniżej granicy minimum egzystencji.
Granica minimum egzystencji oznacza minimalne środki, które są potrzebne, by przeżyć. Zejście poniżej tego progu stanowi skrajne ubóstwo i stopniową, biologiczną degenerację. Według najnowszego, szokującego raportu dotyczącego ubóstwa, dwa i pół miliona Polaków żyje w skrajnej biedzie – to aż o 47 % więcej niż w roku poprzednim. Co to oznacza dla tych osób czy ich rodzin? Brak środków na zaspokojenie najbardziej podstawowych potrzeb, takich jak żywność, lekarstwa, odzież czy opłatę rachunków.
W przypadku jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia sytuacja jest jeszcze cięższa, a przeżycie kolejnego dnia staje się naprawdę niełatwym wyzwaniem. Dlatego też każdy gest dobroci w trudach życia doda im sił do dalszych zmagań.
Co trzecie polskie dziecko jest niedożywione. W efekcie cierpią one z powodu częstej zapadalności na choroby przewlekłe, problemów w nauce, wykluczenia z grupy rówieśniczej. To z kolei przekłada się później na gorsze wykształcenie i niższą pozycję społeczną.
Ubóstwo dotyka dzieci głębiej niż dorosłych, prowadząc do niedoborów, które są bardzo niekorzystne dla przyszłego rozwoju fizycznego, intelektualnego i emocjonalnego. Jak podaje portal Kapitał Intelektualny Polski, z badań amerykańskich wynika, że bieda doświadczana przez dzieci w wieku do pięciu lat, która trwa przez 3 lata, prowadzi do obniżenia poziomu inteligencji aż o 9 punktów IQ. Niedożywienie najmłodszych ma zatem dalekosiężne i nieodwracalne następstwa.
Jak pomagamy
Wychodząc naprzeciw potrzebom tych wszystkich ludzi, Chrześcijańska Służba Charytatywna prowadzi bądź uczestniczy w licznych działaniach i projektach zmierzających do zaspokojenia podstawowych potrzeb żywieniowych. Są to:
- program PEAD i punkty wydawania żywności
- zbiórki żywności
- akcja Podziel Się Posiłkiem
- bezpośrednia pomoc żywnościowa dla ubogich rodzin
PEAD to projekt Unii Europejskiej, którego celem jest pomoc żywnościowa dla najbiedniejszych mieszkańców wspólnoty. Jedzenie pochodzące z nadwyżek unijnych jest rozdysponowywane między potrzebujących. Chrześcijańska Służba Charytatywna uczestniczy w tym projekcie od 2005 roku, współpracując z bankami żywności i prowadząc liczne punkty wydawania żywności, m.in. w Koninie, Skoczowie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Bielsku-Białej, Zabrzu, Jaworznie, Lidzbarku Warmińskim i innych miastach. W tych punktach wydawane są także artykuły spożywcze pochodzące ze zbiórek żywności oraz od indywidualnych darczyńców.
Dwa razy w roku – na przełomie marca i kwietnia oraz w grudniu - wolontariusze Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej biorą udział w ogólnopolskich zbiórkach żywności. Dzięki temu kolejne partie jedzenia trafiają do potrzebujących. Angażują się oni również w akcję Podziel Się Posiłkiem.
To szczególna zbiórka żywności, która – podobnie jak wiosenna i zimowa – organizowana jest przez Federację Polskich Banków Żywności (tę zbiórkę współorganizują także Fundacja Polsat i Firma Danone). Tym razem uzyskane produkty żywnościowe rozdawane są dzieciom z rodzin najbiedniejszych. Dlatego też Podziel Się Posiłkiem stanowi bardzo ważny punkt w kalendarzu wolontariuszy Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej.
Filie Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej zapraszają także ubogich na spotkania okolicznościowe z gorącym posiłkiem i programem muzyczno-recytatorskim, a dzieci - na spotkania integracyjne, często połączone z rozdawaniem żywności ze zbiórek. ChSCh zapewnia również najmłodszym posiłki w szkołach oraz dociera do ubogich rodzin, dostarczając im podstawową żywność (poznaj historię 12-osobowej rodziny, której pomagamy).
Zobacz jak wygląda pomoc żywnościowa w jednej z naszych filii - w Lidzbarku Warmińskim
Na co przeznaczamy darowizny na pomoc żywnościową
Każda złotówka, którą przekazujesz, to nie tylko posiłek – to także nadzieja na lepsze jutro dla tych, którzy każdego dnia walczą o przetrwanie. Twoje wsparcie może być dla nich „chlebem powszednim”, który daje siłę, by nie poddać się trudnościom. Pomyśl o dzieciach, które zasypiają głodne, i osobach starszych, które wybierają między lekami a jedzeniem. Nie przechodź obojętnie obok ludzkiego cierpienia – razem możemy zmienić ich los. Podziel się posiłkiem i daj im powód do uśmiechu. Twój gest ma moc zmieniania życia!
Wpłaty na pomoc żywnościową przeznaczamy na bezpośrednią pomoc najuboższym w zakresie zakupu żywności oraz na pokrycie kosztów związanych z dystrybucją żywności z Banków Żywności.
Wszystkie punkty wydawania żywności Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej prowadzą wolontariusze, którzy za poświęcony czas i pracę nie pobierają żadnego wynagrodzenia.